jurty

 

JURTY

 

 

 

 

CELOROČNÍ JURTY K BYDLENÍ, SOBĚSTAČNÁ JURTA K BYDLENÍ VÝROBA

 

 

kruhová dřevostavba na klíč, kruhový dům na klíč Duo

 

Nevýhody klasických mongolských jurt – jsou dobře známé, ale moc se o nich nemluví…

 

 

Klasické mongolské jurty se skládají z dřevěné lehké konstrukce, izolace z plsťové rohože a vnější plášť je zpravidla z bavlněné plachty. Nejnižší životnost z celé stavby má vnější plášť tvořený bavlněnou plachtou, v našich zeměpisných šířkách je často nahrazován materiály z více odolných umělých vláken. Přesto je však životnost vnějšího pláště maximálně 5 až 8 let z důvodu UV záření a kyselých dešťů, jejich intenzita je v podnebí Evropy jiná než v oblastech Asie nebo Středního východu.

Na konstrukci klasické jurty není možné získat relevantní statický výpočet, na provazové nebo další nestandardní stavební spoje neexistují v tabulkách žádné mezní hodnoty. Nikdy nevíte, kolik sněhu konstrukce udrží, jaké síle větru konstrukce jurty odolá nebo v horším případě neodolá a zhroutí se na „vaše hlavy“. Izolace z ovčí plsti způsobuje velké tepelné ztráty a tím vyšší náklady na vytápění jurty. Další nevýhodou plachtové jurty k bydlení je nízké zajištění proti vloupání, poškození vandaly nebo dokonce odcizení celé jurty.

Zjištění těchto poznatků a rizik vychází z našich letitých zkušeností s výrobou a používáním „klasických mongolských jurt“ s plachtovým opláštěním.

Proto celoroční jurty nové generace…

„Chceme jít dál“ a nabídnout celoroční jurty k bydlení s delší životností, lepšími izolačními vlastnostmi a statikou dle všech platných norem.

 

 

 

Výhody – jurty nové generace – dřevostavby

 

Osvědčeno staletími

Proč si naši předkové stavěli své obydlí do kruhovitého tvaru? Dívali se kolem sebe a viděli vejce, měsíc, kmeny stromů, kameny – to, co bylo součástí okolního přirozeného prostředí. Kruhové stavby mají dlouhou tradici ve všech kulturách, iglú, teepee, tholy, rotundy, rondovaly, jurta…

Vysoká stabilita

Na kruhové moderní designové dřevostavbě existují desítky propojených bodů kolem dokola, nejčastěji v namáhaných místech.  Za „dávných časů“ byly spojovací materiály provazy, kůže či vinná réva. U moderní designové dřevostavby nám dnes materiály dovolují spojovací prvky jako jsou např. soustavy radiálních ocelový kruhů, ocelové konzole, seismické a Hurricane vazby, šrouby nebo ocelové lana – spojením jednotlivých strukturálních dílů dá budově jedinečnou kombinaci flexibility a pevnostních vlastností, které způsobí, že budou výrazně bezpečnější v náročných povětrnostních podmínkách, jako jsou zemětřesení, extrémní vítr a husté sněžení.

 

 

Originální interiér

Vzhledem k tomu, že v prostoru moderní designové dřevostavby a kruhových domů jako takových nejsou nutné žádné nosné zdi, prakticky neexistuje žádné omezení tvorby půdorysů interiéru. Od malých, útulných pokojů až po velké, otevřené prostory.

 

 

kruhová dřevostavba, kruhový dům interier

 

 

 

 

dřevostavby na klíč - solo

 

 

Vkusné kombinace

Kruhový tvar moderní designové dřevostavby umožňuje prakticky po celém obvodu kombinovat obytný prostor s neobytným jako jsou terasy, pergoly, zimní zahrady, verandy, balkony atd.

CELOROČNÍ JURTY K BYDLENÍ, SOBĚSTAČNÁ JURTA K BYDLENÍ VÝROBA

 

 

 

Snadné propojení

Dřevostavby nebo jiné kruhové domy mohou být na sebe napojeny. Stejné výhody bezpečnosti, průtoku vzduchu a teploty se vztahují na skládané kruhové sestavy jurt vedle sebe

 

kruhová dřevostavba na klíč, kruhový dům na klíč quartet

 

 

 

Teplo a akustika

Díky architektuře kruhového prostoru moderní designové dřevostavby dochází uvnitř k přirozené tepelné dynamice. Z toho důvodu není potřeba použít žádnou vnější energii pro oběh teploty. Funguje to následovně – ohřátý vzduch přirozeně v kruhovém domě stoupá, až dosáhne izolovaného stropu. Pohybuje se nahoru klenutým stropem moderní designové dřevostavby, dokud nedoputuje ke  středovému střešnímu oknu, které je chladnější. Vzduch reaguje tím, že se ochladí a klesá směrem k podlaze, dále napříč prostorem ke stěnám a stoupá opět nahoru ke světlíku. Takto neustále cirkuluje vzduch a teplota v domácnosti kruhové stavby.

Rovněž akustika kruhového prostoru v jurtě je jiná než u čtvercového nebo obdélníkového. Křivka změkčuje zvuky uvnitř budovy, takže je ideálním místem pro odpočinek či pro společenské akce nebo poslech a přehrávání hudby. Tvar také zabraňuje hluku pronikajícímu z venčí. Zvukové vlny se rozptýlí, jakmile se zalomí kolem budovy kruhové dřevostavby.

 

kruhový dům - solo

.

 

 

 

Od zahradního altánu po lehkou dřevostavbu

Celoroční kruhové dřevostavby k bydlení ze dřeva neboli dřevojurty vyrábíme v mnoha variantách od 4m až do 18m v průměru. S ohledem k typu užívání dodáváme jurty v mnoha možných provedeních šíře stěn a střech. Mohou být jen s vnějším opláštěním bez izolace. Umíme také zhotovit izolované stěny v šíři od 50mm až do 400mm. Tedy od „letní zahradní chatky“, lesní školky, dále celoroční jurty k bydlení až po kruhové domy s parametry nízkoenergetického či dokonce pasivního soběstačného domu se zelenou střechou.

 

kruhový dům - solo

 

Pokud jste ještě neprostudovali výhody kruhových staveb a „nezkoukli“ ilustrativní fotky z realizací výrobců „roud house“ ve světě, navštivte naše informativní stránky jurty dřevostavby.cz nebo pinterest. Věříme, že vás přesvědčí o přednostech domů kruhového tvaru a pomohou vám dotvořit si představu o konečné podobě vašeho budoucího domova, zahradní nebo víkendové chatky, lesní školky, klubovny, pracovny, kanceláře, školícího nebo rekreačního střediska…

 

Soběstačné kruhové domy - kruhové dřevostavby na klíč

 

Dřevo na kruhové dřevostavby si zpracováváme ve vlastních provozech
Naše pilařská výroba, tesařská a truhlářská dílna od samotného kmene rozřeže, usuší, ohobluje, zakrátí, připraví veškeré prvky podlahy a konstrukce včetně vnitřního i vnějšího opláštění, vyrobí nábytek do celého interiéru, okna, dveře a světlík. Proto můžeme nabídnout kompletní „dřevěný“ servis za zajímavé ceny bez „subdodavatelských vícenákladů“.

 

CELOROČNÍ JURTY K BYDLENÍ, SOBĚSTAČNÁ JURTA K BYDLENÍ VÝROBA

 

Na klíč od A do Z

Provádíme realizace od základního jednoplášťového typu přes celoročně obyvatelnou jurtu až po  kruhové pasivní  jurty k bydlení – dřevostavby na klíč. Na základě typu provedení jsme schopní vypracovat potřebné podklady ke stavbě – od základního modelového nákresu po projektovou dokumentaci včetně všech statických výpočtů dle platných norem a dalších nutných dokumentů, na  základě kterých  můžete požádat o stavební povolení nebo ohlásit stavebnímu úřadu stavbu nepevně spojenou se zemí. Dle dokumentace vyrobíme podlahovou a nosnou konstrukci a postavíme včetně vnitřního obkladu, izolace, dveří, oken, světlíku. Součástí realizace může být také vnější dřevěná modřínová fasáda, stylový interiér, dubová podlaha, zelená střecha nebo terasa z odolného modřínu evropského. U dřevojurt s tepelnou izolací stěn a stropu dodáme včetně komínové průchodky a nerezového komínu. Můžeme poradit, jaké krbové kamna do jurty jsou nejvhodnější.

 

CELOROČNÍ JURTY K BYDLENÍ, SOBĚSTAČNÁ JURTA K BYDLENÍ VÝROBA

 

Možné kombinace a varianty nemají omezení

Jak jste se mohli přesvědčit na našich inspirativních stránkách jurty dřevostavby.cz nebo pinterest, přednosti jurt nové generace nebo jiných kruhových dřevostaveb jsou opravdu nemalé. U staveb „bez rohů“ neexistují hranice pro kreativitu, fantazii, design a symetrii zároveň. Proto je čas, abyste pustili uzdu vašim snům na originální prostor vašeho budoucího domova, školky, školy, kanceláře, apartmánu nebo letního bytu.
Pamatujte na to, že cena vašeho kruhového domu se kromě jejího průměru odvíjí také od použitého materiálu, vybavení, oken, dveří, podlahy, střechy, opláštění, typu izolace a její tloušťky.

Navrhněte si svůj vysněný domov, kde vás nikdo nezažene do rohu… Jsme připraveni vám s tím odborně pomoci. Neváhejte nás kontaktovat – zde

 

 

nebo nám pošlete rychlou poptávku…

 

 

 

   

   

   

  autor návrhu: Ing. arch. Miloš Černý – ČERNÝ ATELIER

  Najdete nás také na:

  .